W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce pojawiło się kilka tysięcy myjni bezdotykowych i ich liczba stale rośnie. Nowe myjnie powstają nie tylko w dużych miastach, ale także na ich obrzeżach czy niewielkich miejscowościach. Duże sieci stale zwiększają ilość myjni wypełniając puste lokalizacja ale nie tylko. Za trendem idą popularne stacje paliw, stacje kontroli pojazdów, warsztaty a nawet duże hipermarkety. Tematem interesują się i wdrażają go w życie także prywatni inwestorzy lub osoby szukające pomysłu na biznes.
Czy myjnia to dobry biznes?
Patrząc na dostępne dane oraz statystkę można śmiało założyć, że myjnia bezdotykowa to bardzo dobry biznes z dużym potencjałem na osiągnięcie sukcesu. Rynek myjni samochodowych w Polsce pokazuje, że taka działalność (choć mało innowacyjna) świetnie się sprawdzi. Na terenie Polski poprawnie funkcjonuje i zarabia blisko 10 tysięcy myjni samochodowych a z roku na rok przybywa ich około pół tysiąca. Ale jak to jest z własnym biznesem… Zależy! O sukcesie myjnie decydują trzy główne czynniki:
- rodzaj myjni,
- lokalizacja,
- konkurencja.
Dlatego nawet samodzielnie powinniśmy wykonać podstawową analizę rynku lub chociażby zwykłe rozpoznanie. Na początek sporządźmy spis działających myjni w naszej miejscowości lub wybranym obszarze (jeśli mamy do czynienia z dużymi miastami takimi jak metropolie wojewódzkie). Jeśli konkurencja okaże się zbyt duża powinieneś dobrze się zastanowić. Czasami po prostu nie warto ryzykować i przeładować rynek usługowy. To ma małe szanse na powodzenie.
W tym wypadku szukaj niszy, innowacyjności i oferowania usług, których nie świadczy Twoja przyszła konkurencja. Tutaj świetnie sprawdzą się nasze myjnie DiBO z niespotykanymi u innych programami mycia czy obsługi klienta. Innym sposobem jest zbudowanie myjnie poza miejscem Twojego zamieszkania, nawet bardzo daleko od Ciebie lecz z małą (lub żadną) konkurencją. Nie będzie to stanowić problemu gdyż myjnia nie jest typowym przedsiębiorstwem nad którym trzeba czuwać i go doglądać. Opcje nadzoru zdalnego nawet z poziomu Twojego smartfona pozwolą Ci doglądać stanu technicznego myjni. Sytuacje awaryjne na myjniach DiBO praktycznie się nie zdarzają, ale to właściwie jedyne wydarzenia, które zmuszą Cię do przyjazdu. Zawsze możesz wynająć lub stworzyć serwis, który będzie dbał o regularne przeglądy i ewentualne naprawy. Dlatego nie odpuszczaj pomysłu tylko przez wzgląd na odległość. To nie problem.
Zostaw telefon, oddzwonimy!
Jak otworzyć myjnię bezdotykową?
Jak każda inwestycja tak i ta wymaga wykonania obligatoryjnych działań w różnym zakresie. Kogoś niezaznajomionego z tematem lub osoby, która pierwszy raz chce rozpocząć tego typu działalność cała procedura może przerażać. Jednak czy jest się czego bać? Absolutnie nie. Wystarczy na spokojnie przygotować się do tego zadania. W celu ułatwienia tego procesu cały proces inwestycyjny opisaliśmy w trzech krokach.
Krok pierwszy: Jakie są koszta i gdzie kupić myjnie?
Tutaj powinniśmy oszacować koszt całej inwestycji oraz sposób zgromadzenia potrzebnych nam funduszy. Ile kosztuje myjnia bezdotykowa? Wszystko zależy od jej wielkości, ilości stanowisk czy funkcji. Jedno stanowisko bezdotykowe stworzymy za około 200 tysięcy złotych, a myjnia z czteroma stanowiskami to koszt od 600 do 700 tysięcy złotych w przypadku myjni DiBO. Jeśli chcielibyśmy dołączyć do tych czterech stanowisk dodatkowe służące myciu samochodów ciężarowych i autobusów, to koszt takiej inwestycji wzrasta do około 900 tysięcy złotych.
Krok drugi: Jaką lokalizację wybrać?
Atrakcyjna lokalizacja działki własnościowej lub dzierżawionej (na okres co najmniej 10 lat) będzie dla nas kluczowym wyborem. Pamiętajmy, że musi posiadać podłączenie do mediów takich jak prąd, woda oraz kanalizacja. To jak duża powinna ona być jest uwarunkowane jedyne od naszych planów budowy.
Krok trzeci: Jakie formalności trzeba spełnić?
W tym kroku musimy uzyskać koncesję budowlaną. Najpierw trzeba posiadać własną działalność gospodarczą (lub ją założyć) i podjąć kontakt z dystrybutorem lub producentem myjni DiBO. Zajmą się oni projektem inwestycji, który jest obligatoryjny przy składaniu dokumentacji na budowę. Następnie w urzędzie gminy otrzymamy wypis dotyczący zagospodarowania przestrzennego naszej działki. Po otrzymaniu wypisu możemy teraz wystąpić do gminy o pozwolenie na budowę. W tym samym miejscu trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej czym zajmuje się wydział ochrony środowiska. Ostatnim krokiem jest złożenie wniosku o zezwolenie na wytwarzanie odpadów, pozwolenie wodnoprawne i odbiór obiektu przez Państwową Straż Pożarną.
Czy myjnia bezdotykowa się opłaca?
Jak najbardziej! To bardzo dochodowy i dobrze prosperujący biznes. Jak szybko jednak dany obiekt przestanie się spłacać a zacznie zarabiać zależy jednak od czynników, które wymienialiśmy już wyżej. Kluczowa będzie lokalizacja, która w znacznym stopniu będzie określała dzienną ilość myjących, a co za tym idzie – dzienny przychód.
Dawniej myjnie samoobsługowe były ewenementem, a wszyscy samodzielnie przed domami myli swoje samochody. Dzisiaj próżno szukać „ludzi z wiaderkami”. Kierowcy pokochali bezdotykówki za prostotę, wygodę, szybkość oraz niewielką cenę za umycie własnego pojazdu. W zależności od zabrudzenia pojazdu koszt takiej usługi wynosi około 12 złotych. Myjnie są łatwo dostępne, a kierowców cały czas przybywa. Popyt na te usługi więc rośnie proporcjonalnie do ilości przybywających pojazdów.
Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem własnej myjni DiBO skontaktuj się z nami! Niezobowiązująca rozmowa pozwoli przedstawić naszą ofertę, a także odpowiedzieć na Twoje pytania.
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.