Zwiększenie popularności hydropiaskowania przez wzgląd na brak pylenia oraz znacznie większą wydajność, sprawiło, że coraz częściej pojawiają się pytania o rdzę nalotową oraz potrzebę znalezienia odpowiednich rozwiązań w kwestii jej zapobiegania. Poniżej postanowiliśmy opisać praktyczne wskazówki mające na celu pomóc w zapobieganiu i walce z korozją nalotową.
Co to jest rdza nalotowa?
Rdza nalotowa jest korozją występującą na powierzchniach metalowych, która następuje od kilku minut do kilku godzin po zakończeniu hydropiaskowania. To jak szybko postępuje ten proces utleniania jest wskaźnikiem zanieczyszczenia solami, wysokiej wilgotności albo obu tych czynników naraz.
Typy rdzy nalotowej obejmują rdzę powracającą oraz rdzę ponowną. Rdza powracająca występuje wtedy, gdy na powierzchni znajdują się już zanieczyszczenia. Na przykład, jeśli zostawimy niezabezpieczoną stal na działanie warunków atmosferycznych przy dużej wilgotności, nastąpi powrót rdzy. Generalnie jest to proces, którego raczej doświadczymy po suchym piaskowaniu lub zastosowaniu ręcznych narzędzi do czyszczenia powierzchni np. szlifierki. Rdza ponowna (lub wykwit rdzy) jest nową rdzą, która będzie się równomiernie rozwijać na dużej części wybranej powierzchni. Jest podobna do omawianej rdzy nalotowej, ale jej wykwit może zająć kilka dni.
Stosuj wodę filtrowaną lub demineralizowaną
Główny powód, który przyczynia się do rozwoju rdzy nalotowej to bardzo niska jakość wody, która jest pełna zanieczyszczeń i pierwiastków, które będą przyśpieszać proces rdzewienia. Jako wykonawca, możemy w niektórych przypadkach zostać zmuszeni do pozyskiwania wody ze studni podczas prac na placu budowy. Wydobyta w ten sposób woda będzie miała bardzo wysoką zawartość chlorków. Również woda z kanalizacji, hydrantów czy gospodarstw domowych jest chlorowana podchlorynem sodu. Natomiast chlor jest drugim po tlenie, najbardziej reaktywnym pierwiastkiem jaki znajdziemy na ziemi. Dlatego wykorzystywanie bardzo czystej wody, takiej jak woda destylowana, dejonizowana lub oczyszczana przy pomocy odwróconej osmozy, pomoże ograniczyć rdzę nalotową, a także zmniejszyć potrzebę używania inhibitorów korozji czy innych metod ochrony.
Sprzęt do wytwarzania wody demineralizowanej
Do tego celu można wykorzystać sprzęt IPC Highpure, który łączy w sobie wszystkie metody filtracji i zapewniając czystość wody na poziomie 99,999%. Może się to okazać mniej wydajne przy dużych zleceniach i w ciężkim przemyśle. Jednak dla przemysłu motoryzacyjnego, podczas hydropiaskowania koroserii, która nie posiada warstwy ocynku (zapobiegającej rdzewieniu), jako niezwykle przydatne.
Usuń wszelkie zanieczyszczenia z podłoża
Wszystkie pierwiastki znajdujące się na podłożu, w tym reaktywne chlorki oraz sole, przyczyniają się w bardzo dużym stopniu do zanieczyszczenia powierzchni, ale bardzo wiele przypadków potwierdza, że zarodki rdzy pojawiły się już na etapie formowania i wytwarzania stali. Ich odsłonięcie może spowodować bardzo szybki proces rozrostu rdzy, gdzie będziemy mieć do czynienia raczej z rdzą powracającą niż rdzą nalotową.
Wielu producentów oferuje swoim klientom inhibitory korozji lub pasywatory podłoża, które można wymieszać w zbiorniku wraz z wodą, a następnie wykorzystać do hydropiaskowania. Dzięki temu, taka woda za pośrednictwem piaskowania na mokro, wnika głęboko w profile i wypłukuje niepożądane pierwiastki, takie jak chlorki i sole, z głębokich szczelin. Pozostawia w ten sposób powierzchnię znacznie czystszą i wyjałowioną z niechcianych elementów.
Dodaj inhibitor korozji po lub podczas hydropiaskowania
Część dostępnych na rynku inhibitorów i pasywatorów wyparowuje, by realnie pozostawić powierzchnię oczyszczoną ze wszystkich zanieczyszczeń i zapobiec rdzewieniu. Inne są przeznaczone do stworzenia specjalnej powłoki, która będzie zapobiegać przepuszczaniu powietrza do powierzchni i tym samym rozpoczęciu procesu utleniania. Dlatego jeśli nie przystępujemy od razu do malowania lub lakierowania, a chcemy pozostawić metalową powierzchnię na kilka tygodni, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tego drugiego rodzaju inhibitora, który stworzy powłokę zabezpieczającą. Będziemy mogli ją później spłukać myjką ciśnieniową i przystąpić do malowania.
Rodzaje inhibitorów korozji
- Pasywatory – tworzą film ochronny pomiędzy podłożem, a czynnikami zewnętrznymi. Organiczne aminy, posiadając wolne pary elektronów, łączą się skutecznie z metalem, a ogon węglowodorowy hamuje adsorpcję agresywnych jonów, które napływają na powierzchnię.
Pasywatory zakłócają jednak przyczepność powłoki oraz skuteczność podkładów antykorozyjnych, w szczególności tych zawierających cynk, które wchodząc w reakcję z metalem mają wytworzyć efekt galwanizacyjny.
- Nautralizatory – zostały chemicznie dostosowane do rozpuszczania soli. Rozkładają skutecznie warstwę tlenkową, a następnie wchodzę w reakcję bezpośrednio z metalem.
Neutralizatory soli dopóki nie zostaną spłukane, ich kwasowość może spowodować pojawienie się innych, niechcianych osadów. Te z kolei mogą spowodować powstanie pęcherzy osmotycznych.
- Surfaktanty – środki zmniejszające napięcie powierzchniowe wody, co sprawia, że jest „bardziej ciekła”. To pozwala jej lepiej wnikać, by rozpuszczać osady chlorków i soli. Pomagają również w odparowywaniu, nie pozostawiając jakichkolwiek zanieczyszczeń na wybranej powierzchni.
Dostępnych jest ponad kilkaset odmian wyżej wymienionych, jednak wiele powłok może ich nie tolerować, nie będą ekologiczne, a niektóre mają działanie rakotwórcze. Zawsze pytaj o zalecenia producenta przed zastosowaniem wybranego środka.
Istnieje kilka popularnych inhibitorów, stosowanych podczas hydropiaskowania. Przed zakupem hydropiaskarki zapoznaj się jednak ze specyfikacją urządzenia, aby dokładnie określić, jakie jest zużycie wody, następnie poproś o zademonstrowanie działania, abyś mógł samodzielnie zmierzyć parametry. Im mniej zużywa hydropiaskarka, tym mniej będzie potrzeba wybranego inhibitora, co przekłada się w późniejszym czasie na duże oszczędności.
Stosuj podkłady przeznaczone do powierzchni piaskowanej na mokro
Rdza nalotowa nie stanowi problemu dla niektórych podkładów dostępnych na rynku. Należy sprawdzić, czy są one dopuszczone do położenia na stal piaskowaną metodą mokrą. Producent Hempel posiada ten sam system do malowania na stal piaskowaną w wariancie suchym i mokrym. Nie przewiduje jednocześnie żadnych różnic jeśli chodzi wytrzymałość powłoki.
Jednak gdy niskie poziomy rozwoju rdzy nalotowej, będą się mieścić się w dopuszczalnych granicach większości podkładów, tak w przypadkach wyższych poziomów będą obniżać jego przyczepność o ile podkład nie będzie starannie dobrany. Nałożenie podkładu na silną, bardzo rozwiniętą rdzę nalotową poskutkuje osłabieniem powłoki, a także rozpocznie dalsze reakcje korozyjne. Istnieją podkłady, które są odporne na wilgoć i można nakładać je wilgotną stal. Zazwyczaj te na bazie cynku dają dodatkową ochronę poprzez stworzenie wiązania galwanicznego z podłożem.
Sprawdź wytyczne producenta wybranej powłoki, jakie poziomy rozwoju rdzy nalotowej dopuszcza on do malowania. Specyfikacje podkładów zazwyczaj określają maksymalny, dopuszczalny przedział czasowy pomiędzy hydropiaskowaniem, a nakładaniem powłoki.
Poznaj TorboCar oraz naszą serię Mobilnych Platform Piaskarskich
Najlepsze komponenty, solidna zabudowa, najwyższa efektywność i pełna mobilność. Dostosuj platformę pod swoje potrzeby i bądź przygotowany do pracy nawet w najcięższych warunkach.
Oryginalna zabudowa producencka Torbo®
Hydropiaskarka Torbo®
Wybierz spośród trzech modeli przeznaczonych od użytku podstawowego, uniwersalnego aż do najcięższych zadań
Doskonały kompresor Kaeser® lub Atlas Copco®
Kompresor dostosowany pod hydropiaskarkę, by optymalnie wydobyć moc z urządzenia i zwiększyć skuteczność piaskowania.
Zbiornik na wodę 300L
Zbiornik wodny o pojemności 300 litrów, by piaskowanie mogło się odbyć w dowolnym miejscu, nawet odcięty od dostępu do bieżącej wody.
Zabudowa na przyczepie Wiola®
Solidna, dwuosiowa przyczepa polskiego producenta Wiola, to trwałość i stabilność całego zestawu.
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.