W związku z dużą liczbą zapytań dotyczącą myjek wykorzystywanych w przemyśle, postanowiliśmy stworzyć wpis w którym odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Każdą odpowiedź na pytanie można by jeszcze bardziej rozbudować i każdą rozpocząć od słynnego stwierdzenia „to zależy”, jednak uważamy, że taki mały poradnik pozwoli wejść w ten świat lub uzupełnić wiedzę o nowe informacje.
![Modele przemysłowych myjek ciśnieniowych](https://promur.pl/wp-content/uploads/2020/06/modele-urządzeń-stosowanych-na-zakładach-produkcyjnych.jpg)
Do czego służą przemysłowe myjki ciśnieniowe?
Spis treści
Przemysłowa myjka ciśnieniowa (również „wysokociśnieniowa” czy błędnie używana w kontekście 500 bar „ultrawysokociśnieniowa”) jest w istocie ciężkim urządzeniem do czyszczenia. Cechuje się niezwykle wysokim ciśnieniem i sporym wydatkiem wody. Służy do usuwania pleśni, kurzu, błota, brudu z fasad budynków, pokładów, łodzi, samochodów, sprzętu rolniczego czy podjazdów. Może również usuwać luźne farby, beton na placach budowy czy kompleksowo czyścić duże przestrzenie przemysłowe, takie jak magazyny i zakłady produkcyjne.
Ile mocy powinna mieć myjka ciśnieniowa dla przemysłu?
Moc w komercyjnych lub przemysłowych myjkach ciśnieniowych jest najczęściej mierzona w kilowatach (kW). W przypadku modeli spalinowych spotkamy również konie mechaniczne (KM) lub wolty i ampery, jeśli silnik jest elektryczny. Im cięższe zadania będą stawiane przed urządzeniem, tym więcej mocy jest zalecane. W niektórych przypadkach należy uważać by nie wybrać zbyt mocnego sprzętu, ponieważ generowana pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić delikatne elementy np. samochodów. Zabronione jest również kierowanie strumienia w kierunku innych osób czy zwierząt. Jeśli zajmujesz się czyszczeniem dużych zakładów, 12-15 kW będzie jak najbardziej odpowiednim zakresem.
Co oznacza skrót PSI?
Po kilowatach kolejnym wskaźnikiem mocy myjki ciśnieniowej jest często spotykana jednostka PSI. PSI oznacza „funty na cal kwadratowy” i zasadniczo mierzy siłę wywieraną przez wodę. Jest to oczywiście niecywilizowany, amerykański format nadużywany w niektórych ofertach w celach marketingowych, by wizualnie zawyżyć parametry myjki gdyż 1 PSI to 0,068947 bar. Jeśli myjesz w domu (samochody, rynny itp.) dobrym pomysłem jest zacząć od myjki 100-150 bar (ok. 1000-2000 PSI). W przypadku naprawdę wymagających zadań, takich jak usuwanie farby i czyszczenie smarów maszyn przemysłowych, najwyższe ciśnienie powinno oscylować na poziomie 200-500 bar (ok. 3000-7000 PSI).
Jakie są zalety spalinowej myjki ciśnieniowej?
Spalinowe myjki ciśnieniowe mają kilka zalet w stosunku do elektrycznych. Silniki napędzane paliwem (benzyna/diesel) są generalnie znacznie mocniejsze. Nie trzeba ich także podłączać, więc nie ogranicza nas w żaden sposób długość przewodu. Te dwa czynniki pozwalają na szybsze i efektywniejsze czyszczenie, co najlepiej sprawdza się na dużych obszarach. Także świetnie można je wykorzystać w terenie, w połączeniu z zabudowanym zbiornikiem wodnym. Silniki spalinowe mają również większą trwałość niż silniki elektryczne.
Jakie są zalety elektrycznej myjki ciśnieniowej?
Najbardziej oczywistą zaletą elektrycznej myjki ciśnieniowej jest to, że nie trzeba kupować żadnego paliwa, a myjka nie emituje spalin. Można stwierdzić, że są bardziej przyjazne dla środowiska. Silniki elektryczne są również mniejsze i lżejsze, co jest ważne, gdy czyszczenie wymaga ciągłego przemieszczania się z myjką. Są również znacznie cichsze. Dlatego sprawdzają się najlepiej wewnątrz budynków, na zamkniętych zakładach, nawet podczas ich pracy.
Jaką rolę odgrywa pompa w myjce wysokociśnieniowej?
Nie można zbagatelizować znaczenia pompy, która uważana jest za serce maszyny. Bez dobrej pompy myjka ciśnieniowa bardzo szybko się psuje. Woda pod wysokim ciśnieniem przepływa właśnie przez pompę, więc jeśli nie będzie porządna i trwała, ta wyrządzi jej wiele szkód. Interpump produkuje znakomite pompy, które są wykorzystywane przez wielu różnych producentów myjek. Pompy o konstrukcji triplex (z której korzysta także Interpump) są również dobrym wskaźnikiem. Pompy te używają trzech tłoków zamiast jednego i mają dłuższą żywotność. Są również bardziej wydajne niż inne konstrukcje, będąc powszechnie stosowane w profesjonalnych myjkach ciśnieniowych. Ostatnim elementem, o którym należy pamiętać, jest rodzaj tłoków. Ceramiczne tłoki pozwalają pompie pracować w niższej temperaturze, dzięki czemu wnętrze pompy nie zużywa się na skutek ciepła wytwarzanego przez silnik.
Na co zwrócić uwagę przy wężu ciśnieniowym?
Podobnie jak pompa, woda pod wysokim ciśnieniem ma bezpośredni kontakt z wężem, więc wąż musi być trwały i dostosowany do odpowiedniego zakresu ciśnienia. Węże w oplocie stalowym są bardzo mocne, lecz nie zwijają się. Dla wygody, lepszy będzie długi, elastyczny wąż na zwijaku, pozwalając na swobodniejsze przemieszczanie się bez konieczności ciągnięcia całego korpusu myjki. Zazwyczaj węże posiadające integralny, zabudowany pistolet nie są dobrym rozwiązaniem. Najlepsze będą modułowe, z możliwością uzbrojenia pod konkretne pistolety czy wyjścia wodne. Takie są już standardem w rozwiązaniach przemysłowych.
Czy warto zainwestować w szybkozłączki?
Przezbrajanie węża, pistoletu czy innych rzeczy są często zabiegiem jeśli nie czasochłonnym to bardzo irytującym. Zwłaszcza jeśli musimy zmieniać lancę lub dyszę, kilka razy podczas czyszczenia danego obszaru. Szybkozłączki od MTM Hydro pozwalają na szybkie przezbrojenie, co skutkuje szybszą i sprawniejszą pracą. Wystarczy podciągnąć stalowy kołnierz i zdjąć dany element, by kolejny wsunąć i zatrzasnąć. Kilka sekund, zamiast kilku minut w przypadku łączeń skręcanych.
Jakie rodzaje dysz dobrać?
Zanim wybierzesz dysze, zastanów się, jakiego rodzaju czyszczenie będziesz wykonywał. Aby pozbyć się plam, bardzo trudnych zabrudzeń czy luźnych powłok, dobrym wyborem byłaby końcówka 0 stopni. Ta dysza wystrzeliwuje cienki jak ołówek strumień, który skupia strumień i moc wody w jednym miejscy. Alternatywą dla tej dyszy jest głowica obrotowa (tzw. Tornado, Turbo, Cyklon itp.), która łączy moc punktowej z kątową. Końcówki 15 stopni tworzą wzór trójkąta, który wykorzystać można do pozbycia się osadów czy pleśni. 40-stopniowa dysza doskonale nadaje się do delikatniejszych prac, ponieważ woda jest rozpraszana na większym obszarze, zapewniając mniejszą moc, ale jednocześnie pokrywając większą powierzchnię. Mycie szkła czy samochodów, będzie wymagało właśnie tego rodzaju końcówki. Więcej o doborze i rodzaju dysz.
Ile ważą ciśnieniowe myjki przemysłowe?
Myjki ciśnieniowe dla przemysłu mogą być naprawdę ciężkie. Ich waga mieści się w przedziale 40-100 kilogramów lub więcej w przypadku mocniejszych myjek. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku urządzeń z silnikami spalinowymi, które są z założenia cięższe niż silniki elektryczne. Jeśli potrzebujesz myjki przemysłowej o dużej mocy, to jej silnik będzie większy, więc cała jednostka będzie ważyć więcej. Specjalnie dobrane koła, ramy oraz wyważenie myjki, pozwalają na jej skuteczne odciążenie. Nie będziecie mieć więc większych trudności z przemieszczaniem sprzętu.
Jakie cechy powinny mieć koła, rama i obudowa profesjonalnej myjki ciśnieniowej?
Koła są niezbędne do podparcia myjki i ułatwienia transportu całej maszyny. Jeśli potrzebujesz urządzenia do pracy w trudniejszym terenie, np. na placu budowy, musisz zwrócić uwagę na dobre opony kół. Odpowiednie opony będą zawsze dobrym wyborem, ponieważ dzięki nim, manewruje się płynnie i zapewniają największą stabilność sprzętu. Rama powinna być stalowa i malowana proszkowo by zabezpieczyć konstrukcję przed rdzą. Najlepsze myjki takie jak DiBO, mają dodatkowo konstrukcję chronioną obudową z podwójnego polietylenu. Jest on bardzo lekki, a jednocześnie wytrzymały na niemal wszystkie czynniki. Stalowe obudowy nie są elastyczne i ulegają korozji choć zapewniają dobrą ochronę, wymagają regularnej konserwacji. Zwykły polietylen to zwykły plastik. Jest cienki, łamliwy i można go uznać za atrapę ochronną lub zwykłą częścią designu danego sprzętu.
Czy wybrać myjkę gorącowodną czy zimnowodną?
Kiedy spojrzysz na oferty myjek przemysłowych to zauważysz, że niektóre wytwarzają gorącą wodę. Takie urządzenia w większości przypadków są droższe, ale w zależności od przeznaczenia, będą znacznie bardziej wydajne. Gorąca woda rozpuszcza tłuszcz i smary, czego zimna woda po prostu nie jest w stanie zrobić. Jeśli czyścisz kuchnię, piece, maszyny przemysłowe, czyli miejsca gdzie często występują smary i oleje, myjka gorącowodna będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak planujesz po prostu używać myjki do brudu czy błota, to zimna woda znakomicie wykona zadanie, a sprzęt będzie kosztował mniej.
Ile kosztują przemysłowe myjki ciśnieniowe?
Myjki dla przemysłu są już uważane za ciężki sprzęt, więc ich cena nie będzie niska. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej przystępna cena porządnej myjki ciśnieniowej, jaką można uzyskać, kosztuje około 15-20 tysięcy złotych. Można znaleźć jeszcze tańsze, elektryczne z naprawdę niskim ciśnieniem i wydatkiem wody. Nie ma co tutaj mówić także o ich jakości. Myjki zaczynają być droższe, im większe są ich silniki. Wysokie ciśnienie, duży wydatek wody, spalinowy silnik czy opcja gorącowodna, w praktyce oznaczają również więcej pieniędzy. Są to myjki przeznaczone do dużych, wymagających prac porządkowych. Mogą one kosztować od 45 tysięcy do 100 tysięcy złotych, a nawet zbliżyć się do 150 tysięcy złotych lub więcej w przypadku najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych myjek oferujących dużo udogodnień oraz oszczędności. Zapraszamy do naszego wpisu gdzie opisaliśmy przedziały cenowe.
Jeśli szukasz odpowiedniego sprzętu, skontaktuj się z nami z pośrednictwem formularza. Zostaw numer telefonu i/lub opisz nam do czego potrzebujesz myjki. Odezwiemy się i doradzimy najlepsze rozwiązanie!
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.