Jakie wybrać ścierniwo do piaskowania – cena, rodzaje i skala Mohsa
Spis treści
Wykonywane przez nas piaskowanie, czyszczona powierzchnia a także założony efekt końcowy, będzie wpływać na decyzję o zastosowaniu konkretnego rodzaju ścierniwa do procesu obróbki strumieniowo-ściernej. Postaramy się tutaj opisać najbardziej popularne ścierniwa do piaskowania i pomóc Wam wybrać, które najlepiej sprawdzi się podczas wykonywanych przez Was prac.
Decydujące znaczenie o wyborze ścierniwa do piaskowania ma technologia piaskowania (sucha/mokra), granulacja ziarna, skala twardości Mohs’a oraz (oczywiście) cena.
Skala Mohsa
Skala Mohsa to dziesięciostopniowa skala twardości minerałów cechująca odporność na zarysowania twardszych materiałów przez bardziej miękkie materiały. Została stworzona w 1812 roku przez niemieckiego mineraloga Friedricha Mohsa.
Co z tego wynika? Jeśli czyścimy cegłę klinkierową posiadającą twardość na poziomie 6-7 i zastosujemy sodę oczyszczoną jako ścierniwo, która posiada twardość 2,5, nie uszkodzimy w żaden sposób cegły. Będziemy jedynie czyścić z miękkich zanieczyszczeń i odrywać je od twardszego podłoża. Gdybyśmy zastosowali jednak elektrokorund posiadający twardość 9, zaczniemy w tym momencie skrawanie cegły i jej żłobienie. W niektórych przypadkach jest to efekt pożądany (np. podczas uzyskiwania chropowatości pod powłoki) jednak byłoby to zupełnie niewskazane podczas renowacji zabytków.
Granulacja ścierniwa
Granulacja ziarna (mm) |
Przykłady zastosowań na powierzchniach |
0,2 – 0,8 |
Lekkie konstrukcje metalowe, stalowe, kwasoodporne, aluminium, cegła, kamień, szkło etc. |
0,2 – 1,4 |
Metalowe oraz stalowe konstrukcje o małym stopniu skorodowania. Daje to możliwość osiągnięcia wysokiej chropowatości. |
0,2 – 2,8 |
Główne zastosowanie podczas usuwania starych powłok lakierniczych i malarskich. Czyszczenie wszelkich powierzchni metalowych, stalowych jak kadłuby statków czy inne ich elementy. |
0,7 – 2,8 1,4 – 3,2 |
Powierzchnie, które uległy silnej korozji lub w przypadku starych oraz bardzo grubych powłok malarskich, zgorzelin. |
Rodzaje ścierniw
Poniżej opisujemy rodzaje ścierniw wraz z ich zastosowaniem, charakterystyką oraz ceną.
Ważne!
Na efektywność piaskarek/hydropiaskarek/sodowarek wpływa w głównej mierze wydatek powietrza kompresora. Moc i efektywność urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej, nawet wyższego modelu, jest uzależniony w dalszym ciągu od kompresora oraz od dyszy. Jeśli mamy słaby kompresor lub źle dobraną dyszę, oczyszczarka nie będzie działać najbardziej efektywnie.
Soda (skala Mohs’a: 2,5)
Ścierniwo wykorzystywane przy sodowaniu czyli piaskowaniu sodą. Najbardziej delikatne ze wszystkich ścierniw, o najmniejszym stopniu twardości. Ekologiczny, jednak pozostawia długo rozkładający się odpad nawet w przypadku hydrosodowania. Z uwagi na swoją delikatność możemy śmiało wykorzystać ją do usuwania powłok lakierniczych, delikatnych zabrudzeń, renowacji zabytków oraz usuwania graffiti. Nie nadaje się do wielokrotnego użytku, jednak możemy stosować ją zarówno w piaskowaniu klasycznym jak również hydropiaskowaniu. To co powinno zniechęcać do jego stosowania to wysoka cena tego ścierniwa.
Cena za tonę: 2400 PLN
Mączka wapienna (skala Mohs’a: 3)
Najlepszy zamiennik sody o zbliżonych właściwościach i stopniu twardości. W niektórych kwestiach znacznie przewyższa sodę, a to co powinno zachęcać to cena, gdyż to ścierniwo jest traktowane jako odpad. Mączkę wapienną możemy śmiało stosować zamiast sody. Nie uszkadza i nie deformuje powierzchni czyszczonej. Idealnie sprawdzi się do stali, drewna, kamienia czy cegły. Zastosowanie mączka wapienna będzie miała identyczne z sodą, czyli będzie dedykowana do czyszczenia powłok lakierniczych, małych zabrudzeń, delikatnych zabytków czy usuwania graffiti. Przez wzgląd na pylenie i gramaturę zaleca się stosowanie jej tylko w wariancie mokrym.
Cena za tonę: 600 PLN
Śrut plastikowy (skala Mohs’a: 3,5 – 4)
Kolejny ze stosunkowo delikatnych ścierniw. Bardzo dobrze sprawdzi się do do stali zwykłej i nierdzewnej, innych metali kolorowych, drewna, szkła oraz tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym przez wzgląd na brak iskrzenia. Jednak fakt iż jest to ścierniwo do piaskowania jest lżejsze od wody, unosi się na niej i nie nadaje się do hydropiaskowania. Tylko i wyłącznie do opcji suchej. Możemy stosować je wielokrotnie.
Cena za tonę: 3000 PLN
Piasek kwarcowy (skala Mohs’a: 5 – 7)
Najtańsze i najbardziej uniwersalne ścierniwo ze wszystkich. W związku z przepisami prawnymi piaskować piaskiem możemy tylko w komorach śrutowniczych lub po zabezpieczeniu okolicy specjalnymi namiotami piaskarskimi. W wariancie suchym nie nadaje się więc do piaskowania mobilnego. Obejść przepisy pozwalają nam dopiero hydropiaskarki. Gdy piasek jest mieszany z wodą na etapie zbiornika, dzięki odpowiedniej technologii możemy ograniczyć pylenie o 95%. Inwestycja w taki sprzęt szybko się zwraca na kosztach samego ścierniwa. Odpowiednio dobierając parametry dyszy oraz kompresora, możemy śmiało piaskować praktycznie wszystko.
Cena za tonę: 40 PLN (wariant płukany)
Mikrokulki szklane (skala Mohs’a: 5 – 7)
Czyste i bezpieczne ścierniwo dla ludzi i środowiska naturalnego. Świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu stali kwasoodpornej, zwykłej, innych metali kolorowych oraz aluminium. Najczęściej stosuje się je do satynowania, ujednolicania oraz wybłyszczania różnych powierzchni. Przy jej pomocy możemy również kulować wyroby metalowe. Możemy jej użyć także do renowacji zabytków czy usuwania graffiti. Tego ścierniwa możemy wielokrotnie używać w wariancie suchym i mokrym.
Cena za tonę: 3500 PLN
Granulat szklany (skala Mohs’a: 6)
Również ekologiczne ścierniwo, które nie stwarza zagrożenia dla ludzi i otoczenia. W odróżnieniu od mikrokulek różni się kształtem (ostrokrawędziowy, nie kulisty). Będzie się nadawał do podobnych powierzchni jak w przypadku powyżej. Z zastosowania możemy wymienić czyszczenie powierzchni do jej ujednolicenia ale także nadawanie chropowatość. Użyjemy go również do osiągnięcia klasy stoczniowej metalu SA3 (biały metal), cechującego się wysoką jasnością oraz czystością. Do zastosowań w wariantach suchym i mokrym.
Cena za tonę: 2200 PLN
Żużel pomiedziowy / Polgrit (skala Mohs’a: 6)
Żużel pomiedziowy (polgrit) jest ścierniwem do piaskowania, używanym w czyszczeniu metodą strumieniowo-ścierną. Nadające się głównie do czyszczenia zwykłej stali i stosowanie w głównej mierze do usuwania starych powłok lakierniczych, malarskich, rdzy czy zgorzeliny. Ponieważ jest mniej trwałe od elektrokorundów (i tańsze) idealnie sprawdzi się w pracy na wolnym powietrzu, jak np. czyszczenie dużych powierzchni metalowych. Do stosowania jednorazowego, w wariancie suchym.
Cena za tonę: 400 PLN
Mikrokulki ceramiczne (skala Mohs’a: 7 – 8)
Ścierniwo nie zawiera żelaza, dlatego stosuje się je do obróbki stali szlachetnej i aluminium. Okrągły kształt mikrokulek ceramicznych pozwala na delikatne czyszczenie oraz tworzenie wizualnie atrakcyjnych powierzchni. Także utwardzanie powierzchni oraz usuwanie naprężeń po obróbce plastycznej czy spawaniu. W porównaniu do mikrokulek szklanych ma bardzo długą żywotność. Możemy je stosować zarówno na sucho jak i na mokro. Cena jednak poraża.
Cena za tonę: ok. 50 000 PLN
Elektrokorund (Skala Mohs’a: 9)
Niezwykle twarde i ostre ścierniwo, które wykorzystuje się do czyszczenia stali kwasoodpornej i zwykłej, szkła, aluminium czy kamienia. Również nie zawiera żelaza, będąc ścierniwem trwałym, skrawnym oraz ciągliwym. Głównie używa się go do chropowacenia wszelkich powierzchni przed malowaniem. Do jego zadań należy również czyszczenie najcięższych powierzchni. Bardzo czysty i pozbawiony krzemionki. Czyszczenie jednak tylko w opcji suchej, wielokrotnego użytku. Istnieje kilka odmian elektrokorundów.
Cena za tonę: 5600 PLN
Węglik krzemu / Karborund (skala Mohs’a: 9 – 10)
Niezwykle trwałe oraz najbardziej skrawne ziarno ścierne, twardością i właściwościami zbliżone do diamentu. Cechuje je wysokie przewodnictwo cieplne i słabe elektryczne (półprzewodnik). Jest ścierniwem do piaskowania przeznaczonym do wielokrotnego użytku. Możemy nim czyścić wszystkie rodzaje stali i metali, szkło czy kamień. Przydaje się również do obróbki materiałów kruchych. Do zadań należy chropowacenie przed nałożeniem powłok, matowienie, polerowanie i czyszczenie powierzchni. Do wielokrotnego użytku, dedykowane do piaskowania na sucho.
Cena za tonę: 8000 PLN
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.