Niedawno odbyła się akcja mycia i czyszczenia największego na świecie pomnika Ottona von Bismarcka w Hamburgu, a prace konserwacyjne trwały ponad trzy miesiące. Powierzchnia granitowego pomnika wysokiego na ponad 34 metry i liczącego ponad 100 lat, była niezwykle zaniedbana. Silnie porośnięta glonami, mchem oraz wieloletnimi zabrudzeniami. Do niechcianych rzeczy pokrywających posąg musimy także zaliczyć „dzieła sztuki” ekspresyjnych artystów czyli nielegalne graffiti. Akcja zyskała spory rozgłos lecz nie jest odosobnionym przypadkiem. Polska posiada wiele pomników będącymi dziedzictwem narodowym, kulturowym i mającymi ogromne znaczenie dla historii, a które z różnych przyczyn pozostają zaniedbane, brudne, zarośnięte czy pokryte ptasimi odchodami. Naprzeciw wyzwaniu wychodzi firma Promur.
Profesjonalne mycie pomników w efektywny sposób
Firma Promur dostarcza najlepszy sprzęt czyszczący oraz świadczy usługi czyszczenia i mycia pomników, posągów czy kamieni pamiątkowych. Mamy wieloletnie doświadczenie w konserwacji zabytków i wiemy jak obchodzić się z każdą powierzchnią. Wykorzystujemy ekologiczne metody mycia z użyciem wyłącznie gorącej wody bez dodatku żadnej chemii. Poniżej możecie zobaczyć efekty mycia z użyciem naszej flagowej myjki DiBO JMB-M z wybranej prezentacji na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz z realizacji prywatnego zlecenia.
Oprócz nieabrazyjnego i ekologicznego mycia pomników gorącą wodą, posiadamy również technologię do niskociśnieniowego piaskowania bezpyłowego oraz dostarczamy profesjonalną chemię czyszczącą (np. biobójczy preparat do glonów). Wszystkie sprzęty są niezwykle proste w obsłudze i bez trudu poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony nabywca. Zapewniamy także szkolenia czy wsparcie techniczne. Jeśli byłbyś zainteresowany usługą lub zakupem odpowiedniego sprzętu, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza poniżej:
Pomniki w Polsce i ich rodzaje wymagające odpowiedniego czyszczenia
Pomnik to dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, które zostało wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego. Wykonane w różnym stylu oraz z różnych materiałów, które wymagają fachowej wiedzy, a także specjalistycznego podejścia podczas mycia i czyszczenia. Pomnikiem nazywamy również:
- krzyż, płytę czy tablicę z napisem np. stawianą na grobie w postaci nagrobka czy płyty nagrobnej,
- dzieło o wartości historycznej, estetycznej czy naukowej, będące reprezentatacją ducha swojej dziedziny lub epoki,
- przedmiot stanowiący symbol lub będący świadectwem jakiegoś zjawiska (np. pomnik przyrody).
Jak wspomnieliśmy forma pomnika może być różnorodna. Najpowszechniejszy jest posąg czy rzeźby umieszczone na cokole. Jednakże pomnikiem może być również obelisk, kolumna czy naturalny głaz (np. kamień pamiątkowy). Spotykane są także usypane w sposób sztuczny wzgórza (kopce), budowle czy pojazd wojskowy (pomnik w postaci czołgu). Czasem funkcję „żywego pomnika” odgrywają drzewa (np. „dęby pamięci”, które w ostatnich latach w Polsce powstają najczęściej by upamiętnić Jana Pawła II, Katyń czy katastrofę smoleńską).
Posągi
Posągi (nazywane także statuą) to pełnofigurowe rzeźba przedstawiające człowieka, a rzadziej także zwierzę. Ustawiane są na postumencie, a w niektórych przypadkach w niszy. Ten rodzaj rzeźb najczęściej wykonywany jest z brązu oraz z różnych rodzajów kamienia. Popularnością cieszyły się także posągi kute z metalu. Najczęściej problemy z czystością dotyczą odchodów ptaków (gdyż posągi znajdują się w centrach miast), korozji, pyłów (smog powodujący matowienie kamienia) czy porośnięcia mchem i glonami. Do bardziej znanych posągów w Polsce możemy zaliczyć pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie, Jana Pawła II w Toruniu, Stanisława Moniuszki w Katowicach czy pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie.
Popiersia
Popiersie to rodzaj pomnika przedstawiający półpostać, przedstawiony w ujęciu do ramion. Najczęściej ten model wykorzystywało się w odniesieniu do portretu wybranej persony, która jest osadzana na monumencie. Materiały wykorzystywane do stworzenia popiersie i rodzaje ich zabrudzeń są podobne jak w przypadku posągów. Przykładami mogą tutaj być pomniki Kornela Ujejskiego w Szczecinie, Jana Kilińskiego w Łodzi czy popiersie Józefa Szanajcy w Warszawie.
Obeliski i kolumny
Obeliski i kolumny to pomniki posiadające formę wysokiego (najczęściej smukłego i czwarobocznej podstawie) słupa, które zostały wykonane z jednego bloku skalnego. Oczywiście istnieje wiele wariacji formy i materiałów użytych do stworzenia (np. kolumna wyłożona z żeliwnymi tablicami pamiątkowymi). Z racji regularnej powierzchni tego typu kolumny są często narażone na akty wandalizmu w postaci graffiti. Dlatego tutaj do powierzchni trzeba umiejętnie dobrać metodę (ścierną lub nieścierną), a także czasem odpowiednią chemię, która rozpuści powłokę malarską i oczyści pory. Świadczymy także usługi powłok antygraffiti, zabezpieczając powierzchnię przed kolejnymi atakami „artystycznymi”. Do znanych w Polsce obelisków możemy zaliczyć pomnik Fryderyka Chopina w Gliwicach, pomnik harcerzy plutonu „Alicja” w Krakowie czy obelisk ku Czci Pomordowanych Patriotów.
Pomniki konne
Pomnik konny to rodzaj pomnika wykształconego w antyku greko-rzymskim, następnie odrodzony w renesansie włoskim i z kolei kontynuowany w baroku, a także nowoczesność. Od strony technicznej (specyfiki czyszczenia) od posągu różni się jedynie wielkością oraz nieregularnością kształtów, które wymagają dokładniejszego mycia. Najbardziej rozpoznawalnym u nas pomnikiem konnym jest oczywiście pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, ale także Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu.
Tablice i kamienie pamiątkowe
Łączymy te dwie grupy z racji tego, że w większości przypadków kamienie pamiątkowe występują w połączeniu z żeliwnymi tablicami pamiątkowymi, przekazując informację na temat wydarzenia historycznego. Tablice natomiast możemy spotkać osobno, przytwierdzone do ścian budynków czy innych rzeźb lub pomników. Ten rodzaj także najbardziej narażony jest na akty wandalizmu gdyż często nie ma wygospodarowanej, dużej przestrzeni (np. dedykowanego placu) a jest bardziej wkomponowane w przestrzeń miejską, pomiędzy budynkami. Łatwiej tutaj o śmiałe działania wandali i zamalowanie tablic np. graffiti, choć problem dotyczy także ptasich odchodów. Z kamieni możemy wyróżnić głaz Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ochocie czy pomnik ofiar egzekucji niemieckich dokonywanych w Lasach Kawęczyna, a wśród tablic płaskorzeźbę „Jezu ratuj, bo giniemy” czy tablice pamiątkowe Tchorka w Warszawie.
Pamiętajmy o historii i dbajmy o czystość
Niezależnie od rodzaju pomnika przed przystąpieniem do konserwacji, najpierw trzeba przeprowadzić testy. Idealnie tutaj sprawdza się DiBO JMB-M 500/30 gdyż mamy możliwość konfiguracji ciśnienia, przepływu wody oraz wysokości temperatury. Jest także w pełni autonomiczna i niezależna od mediów (spalinowa z zabudowanym zbiornikiem wody), a szczelna obudowa odpowiada z niski poziom hałasu dzięki czemu możemy pracować w terenie zabudowanym, nawet w godzinach nocnych. Łatwa obsługa powoduje, że nawet ktoś bez odpowiedniego szkolenia będzie w stanie bez problemu obsługiwać tę maszynę.
Jest to sprzęt dedykowany przez nas wszystkim miastom, gminom, województwom, a także przedsiębiorstwom i zakładom gospodarki komunalnej czyli wszystkim, którzy mogą odpowiadać za utrzymywanie tych konstrukcji w stanie czystości. Mobilna zabudowa na przyczepie pozwala na obsługę wielu obiektów dziennie, a czas uzbrajania myjki do pracy to 3 minuty. Sprzęt składa się również w tak szybkim czasie. Pozwala to generować znaczne oszczędności na czasie oraz pieniądzach. Bez dwóch zdań, nie ma lepszego sprzętu do tego typu zadań. Możemy wyróżnić tutaj także modele myjek DiBO na przyczepie z serii JMB oraz WK (z funkcją odchwaszczania oraz dezynfekcji). Gdy połączymy to z zestawem akcesoriów otrzymujemy wszechstronne urządzenie do niemal wszystkich zadań czyszczących (np. w połączeniu z przystawką do kostki brukowej Mosmatic). Skontaktuj się z nami, a możesz liczyć na niezobowiązujące, profesjonalne doradztwo w kwestii swoich potrzeb oraz wymagań.
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.