W dniu 21-22 maja 2021 roku w naszej siedzibie zorganizowaliśmy szkolenie z mycia ciśnieniowego. Szkolenie jest jednym z filarów programu Promur PARTNER. Szkolenia mają na celu wdrożenie oraz jak najlepsze przygotowanie naszych Partnerów do pracy w branży mycia ciśnieniowego oraz integrację przed wspólnymi, dużymi projektami. W szkoleniu zostały wykorzystane nasze flagowe myjki czyli DiBO JMB-M 500/30 (potężna maszyna stosowana m.in. w przemyśle do hydromonitoringu) oraz DiBO JMB-S-WK+ czyli lżejszy model wyposażony w funkcję WK (innowacyjną technologię kontroli temperatury wykorzystywaną głównie do usuwania chwastów). Będąc na miejscu korzystaliśmy z całego parku maszynowego Promur włączając w to przystawki, odkurzacze czy akcesoria. Ale od początku…
Najpierw teoria, potem praktyka
Ktoś powiedziałby, że nudy. Jednak od fachowców wymaga się solidnej wiedzy, a my wybraliśmy najciekawsze i najprzydatniejsze jednostki tematyczne, które powinien znać każdy profesjonalista. Dlatego na wykładzie znalazły się takie tematy jak:
- przeliczanie mocy kotła na moc grzewczą i temperaturę wody,
- dobieranie dyszy do zadanego ciśnienia,
- zasady operowania regulatorem ciśnienia,
- teoria odchwaszczania wrzącą wodą
- składowe części myjki, mechanizmy działania i podstawowe czynności serwisowe.
Wykład miał bardzo luźną formę, dlatego nikomu nie udało się zasnąć w trakcie. Uczestnicy nauczyli się wykorzystywać potencjał kotła, wydatku wody czy poznali dokładnie budowę myjek. Było także dużo miejsca na własne pytania, uwagi czy żarty. Po panelu udaliśmy się na przygotowane stanowisko szkolenia i zaczęliśmy właściwą zabawę.
Szkolenie praktyczne z użyciem akcesoriów i chemii
Najważniejsza część na którą wszyscy czekali! Jako, że budowę, działanie i zasady BHP mieliśmy zaliczone podczas części teoretycznej, wystarczyło krótkie wprowadzenie i mogliśmy zaczynać. W pierwszej kolejności zaczęliśmy od sposobów usuwania graffiti uwzględniając różne powierzchnię. Przetestowaliśmy konfiguracje ciśnienie-przepływ-temperatura, gdzie uczestnicy mogli przekonać się co jest najbardziej istotne podczas tego typu usługi. Przy usuwaniu farby o wiele skuteczniejsze było 100 bar z 10 l/min i temperaturze 100°C niż 200/18 w 10°C czy nawet 500/14 przy 10°C. Nie obeszło się także bez stosowania profesjonalnych preparatów jaką są powłoki antygraffiti, chemia do usuwania graffiti oraz jak je stosować z myciem ciśnieniowym.


Odsysanie wody podczas mycia kostki brukowej
Następnie przeszliśmy do szkolenia z mycia kostki brukowej. Tutaj Partnerzy przekonali się jak szybko i skutecznie da się wyczyścić powierzchnię jeśli tylko mamy duży wydatek wody i dużą temperaturę, jednak postanowiliśmy usprawnić ten proces wykorzystując możliwość odciąganie wody w talerzu Mosmatic. Do tego celu zastosowaliśmy odkurzacz IPC Soteco. Wnioski? Odciąg jest nieoceniony. Efekt jest znacznie lepszy, a proces usprawniony. Pojawiły się natomiast kłopoty logistyczne związane z krótkim wężem (do 10 metrów). Na następnym szkoleniu pokażemy porównanie z Mosmatic Aqua Pro i systemem odsysania za pomocą wody pod ciśnieniem. Powinno być wygodniej i równie skutecznie. Na warsztat poszły także impregnaty do kostki brukowej.


Lanca teleskopowa, funkcja WK i ciekawostki
Postanowiliśmy także pokazać prawidłowe techniki operowania lancą teleskopową, narzędziem, które znacznie ułatwia pracę i zwiększa zakres możliwości. Mimo, iż jest stosunkowo lekka to na początku sprawia trochę problemów. Nie zajęło jednak to dużo czasu jak każdy zaczął sprawnie nią manewrować. Zrobiliśmy także porównanie wysokiego ciśnienia do dużego przepływu wody, tnąc myjką drewniane palety. Tutaj także, wbrew popularnej opinii, najważniejszy okazał się przepływ wody. Myjka z ciśnieniem 200 bar i 18 l/min lepiej radziła sobie z „porcjowaniem” palet, myjka skonfigurowana na 500 bar i 14 l/min. W obu przypadkach zastosowana była dysza obrotowa. Zaprezentowaliśmy też działanie funkcji WK czyli aktywnej kontroli temperatury, która utrzymuje ją na stałym poziomie 99°C. Dzięki czemu woda ma maksymalną temperaturę, nie przechodząc w stan gazowy. Jest to jedyne skuteczne rozwiązanie do usuwania i kontroli chwastów jeśli chodzi o gorącą wodę. Specjalna dysza, a właściwie przystawka, pozwala na zlewanie chwastów i ich eliminację bez użycia chemii.


Relaks w gliwickim Mini Browarze MajEr
Pomiędzy pierwszym dniem szkolenia, a drugim udaliśmy się na wieczór do gliwickiej restauracji z minibrowarem. Tam przy kolacji spędziliśmy czas na rozmowach i lepszym poznaniu się między sobą, gdyż intensywność szkolenia, nie zawsze pozwalała na dłuższe rozmowy. Spędziliśmy wspólnie kilka godzin, a następnie Partnerzy udali się do zarezerwowanego hotelu by zregenerować się przed kolejnym dniem. Pod sam koniec, wszyscy byli bardzo zadowoleniu z tak spędzonego czasu, gdzie udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. My również się cieszymy i mamy nadzieję, że nasze grono Partnerów będzie cały czas się powiększać, a my spotkamy się na kolejnych szkoleniach i wydarzeniach.
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.