Kolejne szkolenie z piaskowania za nami! Ponownie odbyło się w Gliwicach i tym razem 3 września 2021 r. Od czasu pierwszych szkoleń wprowadziliśmy wiele zmian m.in. ulepszyliśmy wykład teoretyczny, rozwinęliśmy panel praktyczny czy rozbudowaliśmy plac testowy. Na szkoleniu był obecny także oficjalny przedstawiciel kompresorów CompAir (wykorzystywane przez nas w budowie przyczep TorboCar), który przeprowadził krótkie szkolenie na temat urządzeń tego producenta. Poniżej możecie zobaczyć relację w postaci materiału wideo, a resztę rzeczy opiszemy w dalszej części artykułu poniżej.
Relacja ze szkolenia:
Wykład z teorii obróbki strumieniowo-ściernej
Teorię rozpoczynamy od zapoznania uczestników z budową hydropiaskarek, wykazaniu różnic pomiędzy piaskarkami suchymi (także tymi z osłoną wodną) oraz porównaniu wad i zalet. Wyjaśniona zostaje tutaj także fizyka mokrego ścierniwa w obróbce powierzchni. Następnie przechodzimy do regulacji piaskarki (softcleaning i powerblasting) oraz sterowania ciśnieniem, ilością ścierniwa, wody etc. W kolejnym etapie porównujemy rodzaje ścierniw szczególny nacisk kładąc na technologię sodowania oraz czyszczenia suchym lodem. Często pojawiają się pytania i obiekcje dotyczące rdzy nalotowej na obrabianej powierzchni dlatego poświęciliśmy temu zagadnieniu trochę czasu przedstawiając normy dotyczące piaskowania stali, powłoki malarskie na rdzę (Baril, Hempel) oraz działanie/typy inhibitorów korozji. Poruszyliśmy także wiele innych ciekawych tematów (jeśli chcesz otrzymać cały spis zagadnień napisz do nas) tak by kursanci wyszli z rzetelną wiedzą oraz wiedzieli (przed rozpoczęciem zajęć praktycznych) czy technologia jest przeznaczona dla nich.
Zajęcia praktyczne
Po niecałych 2 godzinach wykładu i przerwie śniadaniowo-obiadowej przenosimy się w końcu na przygotowany plac testowy, gdzie czeka już na nas nowiutki kompresor CompAir C50 oraz dwie najczęściej wybierane hydropiaskarki – Torbo Softline oraz Torbo M. To tutaj spędzimy najwięcej czasu gdzie w praktyce będzie pokazane działanie, regulacja i budowa hydropiaskarek oraz panele praktyczne na wybranych powierzchniach i powłokach. Na szczęście pogoda nam dopisuje! Piotr przedstawia budowę hydropiaskarek, a następnie przedstawiciel CompAir robi krótki wykład o kompresorach.
Plac testowy i szkolenie z hydropiaskowania
Zgodnie z informacjami otrzymywanymi od klientów i przeznaczeniem do jakiego Torbo ma być wykorzystywane przygotowaliśmy wiele powierzchni z różnymi rodzajami powłok. Oczywiście dosyć wesoły nastrój, gdyż nie potrzebowaliśmy strojów czy hełmów piaskarskich, które są niepotrzebne przy hydropiaskowaniu. Wyjątkiem było piaskowanie felg przez jednego z naszych uczestników, gdzie ścierniwo rykoszetowało. Dlatego ubraliśmy go w dedykowane przez nas stroje przeciwwodne. Następnie na pierwszy plan wychodzi karoseria samochodowa na której uczyliśmy jak ściągąć lakier bez naruszania podkładu czy czyszczenie do gołej blachy. Na ścianie obok przygotowaliśmy następujące powierzchnie: drewno, stal, beton, cegła oraz tynk. Każdą z nich pomalowaliśmy emalią w sprayu (a’la usuwanie graffiti), farbą alkidową (ftalową), emalią chlorokauczukową oraz okrętową farbą epoksydową. Każdy miał możliwość spróbowania swoich sił z dowolną powierzchnią i powłoką. To był też świetny moment by pokazać, że każdy problem da się rozwiązać odpowiednią konfiguracją, regulacją i doborem dyszy
Podsumowanie i przedstawienie programu partnerskiego
Na koniec wróciliśmy do firmy na kawę i przekąski. To był moment gdzie każdy mógł się podzielić swoimi wrażeniami, uzyskać więcej odpowiedzi oraz lepiej poznać się z uczestnikami. Tutaj Piotr przedstawił jeszcze program partnerski Promur Partner o który także pojawia się wiele pytań. W ramach tego krótkiego panelu wyjaśniliśmy zasady działania, proponowany biznesplan dla osób rozpoczynających działalność lub myślących o jej rozszerzeniu, dedykowany sprzęt oraz akcesoria. Przedstawiony został system podziału zysków, wsparcie marketingowe, pomoc w wycenach i inne zalety programu. Na koniec zostały wydane certyfikaty pozytywnego ukończenia szkolenia, materiały oraz gadżety.
Chcesz też wziąć udział w takim szkoleniu?
Też myślisz o rozpoczęciu działalności w tym kierunku? Nie ma problemu! Regularnie przeprowadzamy szkolenia z hydropiaskowania oraz mycia ciśnieniowego oraz bardzo chętnie dzielimy się wiedzą. Szkolenia są całkowicie darmowe, a na miejscu zapewniamy kanapki, przekąski oraz napoje. Nie ma tutaj żadnych zobowiązań, umów o poufności czy innych „haczyków”. Przychodzisz, bierzesz udział, a co później zrobisz z tą wiedzą to już tylko Twoja sprawa.
Zapisz się tutaj na szkolenie. Liczba miejsc jest ograniczona.
Ekspert w zakresie technologii czyszczących, który przekłada specyfikację zagadnień technicznych na łatwe do zrozumienia przewodniki, artykuły i materiały szkoleniowe. Odpowiedzialny za tworzenie i nadzorowanie polityki firmy w zakresie marketingu.